نرم‌افزارهای همراه من: تجربۀ من از کار با نرم‌افزارهای خوانش متن

بخش چهارم:IVONA و @Voice

در بخشهای پیشین نرم‌افزارهای کاربردی feedly، flynx و pocket را معرفی کردم. این سه نرم‌افزار به طور ویژه برای کسانی که می‌خواهند صفحه‌های وب یا متنهای طولانی را روی گوشی خود ببینند بسیار مفیدند.

یکی از مشکلاتی که من شخصاً هنگام کار با گوشی همراهم دارم خستگی زودهنگام چشمها هنگام مطالعۀ متنهای طولانی است. افزون بر این کوچک بودن صفحه نمایش و اندازۀ قلم نیز به این مشکل دامن می‌زند. حال اگر در خیابان یا داخل ماشین در حال حرکت باشم مشکل بیشتر هم خواهد شد.

من قبلاً تجربۀ مختصری از کار با چند موتور تبدیل نوشتار به گفتار (text to speech – tts) بر روی ویندوز داشته‌ام و یکی دو نرم‌افزار نسبتاً خوب در این زمینه پیدا کرده بودم. باید گفت که ذهنیت بسیاری از ما از موتورهای تبدیل نوشتار به گفتار چندان مثبت نیست چرا که تنها با موتورهای پیشفرض سیستم عامل که صدایی غیر طبیعی دارند و چندان هم هوشمند نیستند مواجه شده‌ایم. اما باید بگویم که در چند سال گذشته پیشرفتهای خیلی خوبی در این زمینه رخ داده است. بسیاری از موتورهای tts ساخته شده‌اند که دارای صدای طبیعی انسان هستند و معمولاً به نام natural tts شناخته می‌شوند. در این موتورها لحن گفتار با توجه به ساختار جمله تغییر می‌کند و این امر به طبیعیتر شدن گفتار کمک زیادی می‌کند.

من با این پیش‌زمینه به فکر یافتن یک موتور خوانش متن با صدای طبیعی برای گوشی اندرویدی‌ام افتادم. خوشبختانه چند نرم‌افزار قابل توجه و رایگان ساخته شده است. معروفترین آن‌ها مربوط به گوگل است و دومی مربوط به سامسونگ. برنامه‌های دیگری هم هست مانند Natural Reader. (در مورد سامسونگ این را می‌دانم که شما می‌توانید موتور پیش‌فرض tts آن را ارتقا داده و با نصب نسخۀ با کیفیت تر که حدود 150 مگابایت حجم دارد کیفیت صدای آن را بهبود دهید.)

اما نرم‌افزاری که من خیلی بیشتر آن را پسندیدم IVONA نام دارد که محصول یکی از شرکتهای زیرمجموعۀ آمازون است. IVONA نسبت به سایر نرم‌افزارهای مشابه صدای طبیعی‌تری دارد و می‌توانم بگویم بیش از 70 درصد از متنها را بدون مشکل خاصی می‌خواند. به ویژه لهجۀ بریتانیایی آن طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

ivona

IVONA در‌واقع به صورت افزونه‌ای بر روی گوشی شما نصب می‌شود و به شما اجازه می‌دهد تا هر کجا که امکان خواندن متن با tts وجود دارد از آن استفاده کنید تنها کافیست تنظیمات موتور پیش‌فرض tts گوشی خود را بر روی IVONA تنظیم کنید. مثلاً پیش از این گفته بودم که pocket قابلیت پشتیبانی از tts را دارد و من روزانه از آن برای شنیدن مطالب صفحه‌های وب استفاده می‌کنم. این قابلیت کار را برای من خیلی راحتتر از قبل کرده و باعث می‌شود تا بتوانم از متنهای طولانی بدون اینکه نگران خستگی چشمها یا کوچک بودن صفحه نمایش باشم حتی هنگام حرکت استفاده کنم.

atvoice

برای متنهای دم دستی و کوتاه می‌توان از واسط کاربری سادۀ IVONA که یک جعبۀ متنی با قابلیت copy و paste است استفاده کرد. برای متنهای طولانی می‌توان فایلهای متنی مانند txt، pdf، doc و … را با IVONA شنید. برای این کار به نرم‌افزاری نیاز است که افزون بر توانایی باز کردن این نوع فایلها امکان پشتیبانی از tts را نیز داشته باشد. چیزی که من پیدا کردم @Voice نام دارد و با اینکه برنامۀ ساده‌ای است اما واقعاً کارآمد است. حتی با آن می‌توان نسخۀ صوتی فایل مورد نظر را به صورت یک فایل صوتی مجزا ذخیره کرد و بر روی دستگاههای دیگر اجرا نمود.


atvoice2atvoice3

 این برنامه‌ها ویژگیهای خوب دیگری نیز دارند. برای این که این نوشته طولانی نشود درباره آنها نمی‌نویسم. بهتر است خودتان این برنامه‌ها را نصب کرده و امتحان کنید.

در کل پیشنهاد می‌کنم ttsهای جدید را امتحان کنید. مطمئن باشید زمانی به کار شما خواهند آمد. بد نیست در پایان صدای نمونه IVONA را که توسط برنامۀ @Voice ضبط شده بشنوید:

“I want to be the First Kungfu Master, a super-rank one, The Invincible,” vowed Richard Chang, dressed in a white cotton kungfu suit, as he started sinking into a yoga cross-legged position on the accustomed spot of the carpet on the den floor, half-worn from long-time daily sitting. “No one can beat me.” The handsome square-faced man had close-cropped ebony hair and tanned olive skin. He was five foot nine inches tall with a strong build but no fat, only muscles rippling in spite of his old age. He always ate black sesame seeds, which is said to keep the hair black.

“Right, just like nobody beats the WIZ,” leered his wife, leaning on the doorframe as she came to ask him what he’d like for dinner. She was thin, only five foot six inches, still keeping a good figure and fair skin, though the age told with a bit wrinkles on her forehead, a little white frost in the hair on her temples and some silver threads scattered here and there. She was wearing gray silk pants and a white silk blouse with an embroidered red peony flower on the upper left front side; her hair was pulled up in a twisted bun on top of her head. It was over eighty-seven degrees Fahrenheit outside, but the air-conditioning was not on because they believed in air-conditioning sickness. All the windows were open to let in some breezes.

دریافت IVONA از Google Play
دریافت @Voice از Google Play

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *