معرفی کتاب: «سیر و سلوک زائر» اثر جاودان جان بانیان

سیر و سلوک زائر - جان بانیان

نخستین بار نام «جان بانیان» (John Bunyan) را از یکی از دوستان کتاب خوان شنیدم. او هم نام وی را در سخنرانیهای دکتر الهی قمشه‌ای شنیده بود. نویسنده و مبلغ مسیحی بزرگی که اثری شگرف در ادبیات انگلستان آفرید به نام «The pilgrim’s progress» که به فارسی می‌شود کتاب «سیر و سلوک زائر». با آن همه تعریفی که از دکتر الهی قمشه‌ای و ایضاً این دوست عزیز کتاب خوان از این داستان شنیدم بسیار علاقه‌مند شدم سرکی به آن بکشم. باید اعتراف کنم که تا به حال از خواندن داستانی به زبان انگلیسی تا این حد لذت نبرده بودم!

نام کامل کتاب The Pilgrim’s Progress from This World, to That Which Is to Come و داستانی عرفانی از دیدگاه مسیحی است. «کریستین» شخصیت اصلی داستان که در «City of destruction» زندگی می‌کند با خواندن کتابی (انجیل) درمی‌یابد که بار سنگینی (گناه) بر دوش دارد و «شهر فنا» به زودی نابود خواهد شد. او باید برای نجات خود و رهایی از این بار سنگین به سمت «Celestial City» سفر کند. همۀ شخصیتهای داستان جنبه نمادین دارند و نشان دهندۀ صفات خود هستند. در آغاز سفر، «آقای لجوج» (Mr. Obstinate ( و «آقای نرم خو» (Mr. Pliable) تلاش می‌کنند او را از سفر باز دارند و میان آنها مکالمه‌هایی در می‌گیرد. «Mr. Help» کریستین را از «مرداب یأس»که در آن گرفتار شده نجات می‌دهد. «Mr. Worldly Wiseman» تلاش می‌کند راه رهایی از درد و بار سنگین را بدون رفتن به شهر آسمانی به وی نشان دهد اما… عده‌ای تلاش می‌کنند در دل او تردید ایجاد کنند… «Mr. Hopeful» در سفر همراه او می‌شود. آنها باید از گذرگاههایی صعب و ترسناک مانند «درۀ سایۀ مرگ» (Valley of the Shadow of Death) و شهری که در آن «بازار خودبینی» (Vanity Fair) برپاست عبور کنند و تا رسیدن به شهر آسمانی با اژدها و دیو بجنگند…

بهتر است جزییات داستان را بیش از این لو ندهم… اگر کتابی مثل منطق الطیر عطار را می‌پسندید حتماً با این کتاب هم ارتباط برقرار خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنم این کتاب را بخوانید. مشخصاً پیشنهادم نسخۀ صوتی این کتاب با اجرای فوق العادۀ Edward de Souza با لهجۀ زیبای بریتانیایی کاری از انتشارات Naxos است. این کتاب به حدود 100 زبان زندۀ دنیا ترجمه شده و ترجمه های گوناگونی نیز به فارسی دارد که با یک جستجوی ساده می‌توان آنها را یافت.

چند دقیقه‌ای از کتاب را گوش کنید:

لینک کتاب صوتی (خلاصه شده) در آمازون: http://amzn.eu/bwzfKNC

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *